Zalewa dielektryczna

zalewa dielekrtyczna

Długoterminowa, niezawodna ochrona czułych obwodów i komponentów przed wpływem środowiska zewnętrznego stała się coraz bardziej ważna w wielu wrażliwych i wymagających elektronicznych i elektrycznych zastosowaniach. Taki proces zalewania całej płytki w obudowie  zalewą która musi być dielektryczna nazywa się potting.  Masy silikonowe stały się znane jako trwałe izolatory nie przewodzące prądu elektrycznego. Zalewy silikonowe chronią przed skażeniem środowiska, są odporne na odprężanie oraz pochłaniają wibracje. Mogą podtrzymywać swoje parametry w szerokim zakresie temperatur, wilgotności czy innych ostrych warunków środowiska. Ponadto zalewy silikonowe są odporne na ozon i ultrafiolet, oraz posiadają dużą stabilność chemiczną. W początkowych okresach zalewy dielektryczne stosowano tylko w przemysłach lotniczym, obronnych ,chemicznych i wysokich technologii. W chwili obecnej płytki elektroniczne narażone na trudne warunki, są powszechnie zalewane powłokami które mają zwiększyć ich żywotność i uchronić przed trudnymi warunkami w jakich pracują. Nazwa zalewa dielektryczna nie oznacza, że powłoka ma chronić elementy elektroniczne i elektryczne tylko od przebić elektrycznych. Przez zalewę dielektryczną należy rozumieć pełną ochronę i hermetyzację urządzeń elektrycznych w tym przed drganiami, wodą, związkami chemicznymi.

Zalewy dielektryczne silikonowe możemy podzielić na dwie grupy:

  • zalewy dielektryczne silikonowe jednoskładnikowe
  • zalewy dielektryczne silikonowe dwuskładnikowe
Zalewy dielektryczne silikonowe jednoskładnikowe
  • Dow Corning 732 - jednoskładnikowa masa silikonowa dielektryczna utwardzająca się w temperaturze pokojowej. Jest dostępna w kolorze czarnym, białym bądź przezroczystym. Posiada dopuszczenie do kontaktu z żywnością , zgodna ze specyfikacjami FDA, NFS, MIL.

Więcej informacji o Dow Corning 732 znajdziesz tutaj.

  • Dow Corning 734 Silikon płynący - Jednoskładnikowy, ulegający utwardzeniu w temperaturze pokojowej, dostępny w kolorze białym bądź przezroczystym. Idealny do zalewania.

Więcej informacji o Dow Corning 734 znajdziesz tutaj.

  • Dow Corning 738 - stosowane tam gdzie aplikacja szczególnie narażona jest na korozję, do uszczelniania kabli i elektrycznych połączeń.

Więcej informacji o Dow Corning 738 znajdziesz tutaj.

  • Dow Corning 3140 - Powłoka silikonowa samopoziomująca, bezwonna, neutralna. Idealna do klejenia i uszczelniania urządzeń elektrycznych, kabli i złączy.

Więcej informacji o Dow Corning 3140 znajdziesz tutaj.

Zalewy dielektryczne silikonowe dwuskładnikowe
  • Sylgard 184 - Silikonowy zestaw elastomerowy stosowany jako środek ochronny do elektrycznych i elektronicznych urządzeń. Sylgard 184 występuje w postaci dwuskładnikowej (mieszany w proporcji 1-10, katalizator-baza).

Więcej informacji o Dow Corning Sylgard 184 znajdziesz tutaj.

  • Sylgard 170 - jest utwardzaną w temperaturze pokojowej, silikonową kompozycją dwu-składnikową poliaddytywną, która po zmieszaniu ze sobą utwardza się osiągając własności elastycznego elastomeru o bardzo małym skurczu liniowym i służy do zalewania, hermetyzacji i ochrony elementów elektronicznych przed wstrząsami mechanicznymi i termicznymi oraz pogodowymi.

Więcej informacji o Dow Corning Sylgard 170 znajdziesz tutaj.

Inny podział to
silikony kondensacyjne. Używane powszechnie od dawna ,wykazujące się  małą wrażliwością na przestrzeganie dokładnej proporcji mieszania. Podczas utwardzania wydzielają się produkty uboczne, co uniemożliwia  po zalaniu komponentu zamknąć szczelnie obudowy (musi być stosowane w pomieszczeniu wentylowanym). W przypadku szczelnego zamknięcia, po podgrzaniu silikonu nastąpi  odwrócenie reakcji i powrót silikonu w stan płynny.
silikony addycyjne. Utwardzają się całkowicie bez produktów ubocznych. Do tej grypy należą produkty zwane Sylgard.
żele silikonowe  zwane produktami samoleczacymi stosowanymi głównie do zabezpieczenia przed wilgocią .Po utwardzeniu tworzą ciało stałe o konsystencji galarety lub budyniu

Tagi: potting, zalewy do elektroniki, zalewa silikonowa, silikon do zalewania elektroniki, masa zalewowa do elektroniki, silikon do elektroniki, zalewanie elektroniki silikonem, żel silikonowy, żele silikonowe do elektroniki, Sylgard.

Więcej informacji uzyskasz wysyłając maila abs@lu.onet.pl

Zespół "ABS Serwis"

 

 

 
sklep.smary.elub.pl kup zalewy